Konferencia és finisszázs Nancyban

Az Université de Lorraine (Lotaringiai Egyetem) könyvtárában zárult az októberben felállított „Habsburg Ottó – Életút és örökség” című kiállítás Nancyban.

Konferencia és finisszázs Nancyban

2023. december 11-én, a finisszázst követően az egyetem egykori nagy előadótermében konferenciát szerveztek „Habsburg-Lotharingiai Ottó, a jog embere, a jogok embere” címmel.

A rendezvényt Matthias Martin magánjogi és Julien Lapointe jogtörténész oktatók szervezték és nyitották meg. Az első előadást Jean El Gammal történész professzor tartotta, aki felelevenítve az I. világháború lezárásának eseményeit, különös tekintettel Közép-Európára és a Habsburg Birodalomra.

Felszólalt Alapítványunk igazgatóhelyettese is, online formában. Fejérdy Gergely előadásában aláhúzta, hogy Habsburg Ottó számára különösen fontos volt a jog védelme és a törvények szellemének helyes értelmezése. Ezt számos példával illusztrálta előadásában. Ugyancsak az egykori trónörökösről beszélt Jean-Pierre Prudhon, a nancyi tiszteletbeli magyar konzul, aki Alapítványunk névadójának európai elkötelezettségére hívta fel a figyelmet. Utolsóként Xavier Pécot, a lotaringiai kereskedelmi és iparkamara munkatársa szólt Habsburg Ottó erkölcsi nagyságáról, és arról, hogy ennek példája miként segíti mindennapi munkájában. Idézte az utolsó osztrák–magyar uralkodó híres mondatát, amit 1922-ben, halála előtt fia lelkére kötött: „Mindenről lemondhatsz fiam, de Lotaringiáról soha.” A rendezvényen jelentős számú érdeklődő jelent meg, bizonyítva, hogy a Habsburgok ragaszkodása ma is viszonzásra talál a város polgárai részéről.