Egyéb kategória

A 100 éve született Vajay Szabolcs szellemi és emberi nagyságára emlékező konferencia

Habsburg Ottó levelező kapcsolatban állt, és személyesen is több alkalommal találkozott Vajay Szabolccsal, akinek születése centenáriuma alkalmából megemlékező, és a családi hagyatékok feldolgozását, közkinccsé tételét tematizáló konferenciát rendeztünk. Az eseményre többek között a Habsburg Ottó Alapítvány közreműködésével több budapesti helyszínen, valamint a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélyban került sor.

Az egykori történész, genealógus, heraldikus és diplomata, johannita lovag hagyatékát a Károlyi József Alapítvány gondozza. A konferencia utolsó szekciójában, a gyűjteményi kérdésekkel kapcsolatos szakmai beszélgetésen egyebek mellett szó esett a Vajay-levéltárról és -könyvtárról, illetve – Oross András, bécsi magyar levéltári delegátus előadásában – a Bécsi Állami Levéltárban őrzött Habsburg családi hagyaték feldolgozásáról, az ott alkalmazott módszerekről. Az elhangzott gyűjteménykezelési tapasztalatok segítségünkre lesznek alapítványunk munkájában.

A konferencián, amelyen Vajay Szabolcs lánya is részt vett, felszólalt két kurátorunk, Károlyi György és Lelbach Ádám, valamint Mohi Csaba egykori nagykövet is. A Vajay Szabolcs személyét és életművét megidéző méltatások és személyes visszaemlékezések sorát istentisztelet zárta a Károlyi-kastély kápolnájában.

A program, amely a Károlyi József Alapítvánnyal, illetve az Eötvös Loránd és a Szegedi Tudományegyetemmel közösen megrendezett, kétnapos konferencia utolsó része, visszanézhető itt: