Az utolsó császár nyomában Bécsben

Habsburg Ottó édesapja, IV. Károly, utolsó osztrák császár és magyar király halálának 100. évfordulójára készülve Alapítványunk három munkatársa, Dékány Szilveszter, Kocsev Bence és Szűts István Gergely rövid kutatómunkát végzett a bécsi közgyűjteményekben.

Az utolsó császár nyomában Bécsben

Kollégáink a kutatóút során az Osztrák Állami Levéltárban (Österreichisches Staatsarchiv) a budapesti és lisszaboni osztrák követség iratanyagát és különféle belügyminisztériumi jelentéseket néztek át. Ezek a királyi család svájci és madeirai emigrációja mellett IV. (Boldog) Károly visszatérési kísérleteire, valamint a magyar legitimisták működésére vonatkozólag is értékes információkkal szolgáltak. Emellett IV. Károly legteljesebb biográfiáját elkészítő Elisabeth Kovács történész szakmai hagyatékában is sikerült rábukkanni számos, eddig a magyar közönség számára ismeretlen forrásra.

A kutatóút másik fontos eredménye az Osztrák Filmarchívum (Filmarchiv Austria) és az Osztrák Nemzeti Könyvtár Képarchívumának (Österreichisches Nationalbibliothek, Bildarchiv Austria) tanulmányozása, és IV. Károly királlyal kapcsolatos fényképek, filmfelvételek összegyűjtése volt. A Bécsben feltárt írott és képi források sok hasznos új információval szolgálnak az utolsó magyar király életével és halálával, valamint családtagjainak hétköznapjaival kapcsolatban.

Kutatásukat nagyban segítette Oross András bécsi levéltári delegátus, akinek köszönhetően számtalan értékes forrást sikerült átnézni és digitalizálni. Ugyancsak köszönet illeti a bécsi Collegium Hungaricumot és a Bécsi Magyar Történeti Intézetet is.