Konferencia az Osztrák-Magyar Monarchia utolsó uralkodójáról Lisszabonban

Magyarország lisszaboni nagykövetsége, az Universidade Católica Portuguesa és a lisszaboni Osztrák Nagykövetség konferenciát szervezett Lisszabonban Boldog IV. Károly emlékére, aki 1922. április 1-én madeirai számkivetettségben hunyt el. A centenáriumhoz kapcsolódóan Fejérdy Gergely, a Habsburg Ottó Alapítvány igazgatóhelyettese is előadást tartott.

Konferencia az Osztrák-Magyar Monarchia utolsó uralkodójáról Lisszabonban

A lisszaboni magyar és osztrák nagykövetségek, illetve az Universidade Católica Portuguesa (Portugál Katolikus Egyetem) közös szervezésében és a Habsburg Ottó Alapítvány közreműködésével került sor március 24-én a Habsburg Károly király és császárról szóló tudományos rendezvényre. Az egybegyűlteket, akik között számos Portugáliába akkrediált nagykövet, akadémiai és egyházi személyiség volt, Isabel Capeloa Gil, az egyetem rektora köszöntötte. A rendezvényt Halmai Miklós és Christoph Meran magyar és osztrák nagykövetek, illetve Habsburg György, alapítványunk kurátora, párizsi magyar nagykövet nyitotta meg. Az egykori uralkodó unokája személyes hangvételű videóüzenetben világította meg a családi és történelmi összefüggéseket.

A bevezető szavak után az Osztrák-Magyar Monarchia utolsó uralkodójának életútját különböző szemszögből bemutató előadásokat hallgathattak meg a résztvevők. Andreas Gottsmann, a Római Osztrák Történeti Intézet vezetője elsősorban az I. világháború alatti megpróbáltatásokra, illetve a Monarchia végnapjaira koncentrált. José Miguel Sardica, a Portugál Katolikus Egyetem tanára az egykori uralkodó portugáliai, azaz madeirai napjainak bemutatására helyezte a hangsúlyt, míg alapítványunk igazgatóhelyettese, Fejérdy Gergely a 100 éve elhunyt király és császár fia, Habsburg Ottó szemszögéből beszélt IV. Károlyról. A konferenciát Luisa Leal de Faria, az egyetem tudományos munkaközösségének elnöke moderálta.

Nagy sikert aratott a rendezvény kapcsán kiállított, 9 panelból álló angol nyelvű roll-up kiállítás is, amit Life and Memory (Életút és emlékezet) címmel a Habsburg Ottó Alapítvány készített az utolsó osztrák és magyar uralkodóról. Alapítványunk tudományos igazgatóhelyettese Andreas Gottsmann osztrák történésszel közösen hosszú interjút is adott a Diário de Notícias napilap szerkesztőjének Károly király és császár életútjáról. Fejérdy Gergely érdekes beszélgetést folytatott a portugáliai osztrák követtel, Christoph Merannal, aki Habsburg I. Ferenc császár és király öccsének, János főhercegnek dédunokája, és az egykori uralkodó család történetének jó ismerője.

A találkozók és a rendezvények jelentősen hozzájárultak a Habsburg Ottó Alapítvány tevékenységének további nemzetközi, különösen portugáliai megismertetéséhez.

Fejérdy Gergely